Sport

BiH eliminisana od Sjeverne Irske, ostala bez plasmana na EURO

- Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine nije se plasirala u finale play-offa za plasman na EURO nakon što je poslije jedanaesteraca eliminisana od Sjeverne Irske (poslije 120 minuta igre bilo je 1:1) ukupnim rezultatom 4:5

SARAJEVO (AA) – Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine nije se plasirala u finale play-offa za plasman na EURO nakon što je poslije jedanaesteraca eliminisana od Sjeverne Irske (poslije 120 minuta igre bilo je 1:1) ukupnim rezultatom 4:5.

Na stadionu ”Grbavica” u Sarajevu, večeras pred 1.800 navijača koliko ih je moglo prisustvovati meču radi COVID protokola, BiH je od prvog minuta krenula ofanzivno i imala inicijativu na terenu. Izabranici selektora Dušana Bajevića prvu priliku imali su u petom minutu kada je iz kornera centrirao Miralem Pjanić, a Siniša Saničanin šutirao pokraj gola.

Apsolutna inicijativa BiH isplatila se u 13. minutu. Branimir Cipetić prolazi sjajno po desnom boku upošljava Radeta Krunića koji plasira loptu u nebranjeni dio mreže gola gostiju za 1:0.

Samo dva minuta kasnije Sjeverna Irska mogla je izjednačiti kada je najviši u skoku Paddy McNair glavom, ali je golman Ibrahim Šehić fantastičnom paradom interevenisao.

Novu priliku BiH je imala u 24. minutu. Pjanić tada razantno šutira. No, lopta odlazi pored desne stative.

Pet minuta poslije odličnu akciju odigrali su Edin Džeko, njegov imenjak Višća i Pjanić. Međutim, Pjanićev šut od bloka završava u korneru.

Pjanić je Džeku dugom loptom proigrao u 34. minutu. Kapiten BiH ostavio je povratni pas za Krunića koji šutira. Golman Sjeverne Irske Bailey Peacock-Farrell je odbranio.

I kada se trebalo otići na odmor između dva poluvremena ”bijeli” su drugi put zaprijetili. George Saville u sudijskoj nadoknadi vremena s vrha peterca uputio je šut, Šehić bio na visini zadatka, pa je na sreću BiH lopta završila u korneru poslije 100 postotne prilike.

U nastavku Sjeverna Irska krenula je odlučnije. Plod takve igre je izjednačenje rezultata (1:1) u 53. minutu. Niall McGinn pobjegao je odbrani BiH i matirao, u ovoj situaciji, nemoćnog Šehića. Do preokreta Irci su mogli u 56. minutu. Opet najviši u skoku je McNair, no ne i precizan.

Šezdeset sekundi kasnije solo prodor Krunića. Peacock-Farrell je spriječio najgore po gostujuću reprezentaciju. I u narednom napadu Sjeverna Irska je ozbiljno zaprijetila, imala priliku. Na semaforu je ostalo 1:1.

BiH su centimetri dijelili do novog vodstva u 62. minutu. Pjanić pogađa prečku iz slobodnog udarca tako da i tada nije bilo promjene rezultata.

Sead Kolašinac je povukao kontru u 64. minutu, dodao za Džeku, ovaj proslijedio pas za Amira Hadžiahmetovića čiji udarac brani golman Sjeverne Irske. Potom, Peacock-Farrell i u 67. minutu susreta uspješno interveniše poslije pokušaja Gojka Cimirota.

Pjanić je proigrao Džeku. Iskosa s desne strane najbolji strijelac svih vremena nacionalnog tima BiH u 69. minutu izlazi sam pred čuvara mreže. Nije bio priseban i propala je još jedna prilika. Ispostavilo se, bila je to posljednja prilika za 90 minuta utakmice, te se ušlo u produžetke.

Prvi produžetak počeo je obostrano otvoreno igrom. Nakon što je Višća oklijevao, Irci su pokušali iz kontre. Šehić opet nije dozvolio da ga savladaju. Višća je bio u centru pažnje i u 95. minutu, ali golman je bio pobjednik i ovog ”duela”. U 103. minutu ”rezervista” Dino Hotić iz solidne pozicije očajno puca.

Drugi produžetak bio je mirniji, mada se igralo nešto više na polovini terena koji je pripadao Sjevernoj Irskoj. Drama je kulminirala izvođenjem jedanaesteraca nakon što je poslije 120 minuta bilo 1:1.

U penal seriji šut Harisa Hajradinovića odbranio je Peacock-Farrell, Višća je promašio, dok kod Sjeverne Irske jedanaesterac nije realizovao samo Saville, i na kraju je bilo 5:4 za goste.

Utakmice finala play-offa igrat će se 12. novembra, kada će biti poznata posljednja četiri od 24 učesnika narednog Evropskog prvenstva.